Euro 2008: Finlanda mai speră

0
1764

in primul meci disputat sambătă in preliminariile lui Euro 2008, Finlanda a invins cu mari emoţii, 2-1, echipa Azerbaidjanului, deşi gazdele au dominat copios meciul.

Aflaţi incă in lupta pentru calificare in Grupa A, finlandezii aveau mare nevoie de victorie cu Azerbaidjan insă oaspeţii s-au apărat excelent şi chiar au deschis scorul in minutul 63, prin Gurbanov, la singurul şut al lor pe spaţiul porţii adverse din intreg meciul.

Finlanda a reuşit să egaleze abia in minutul 79 prin Mikael Forsell, fostul atacant al lui Chelsea Londra, şi a obţinut victoria graţie golului inscris de Shefki Kuqi in minutul 86, deşi Kuqi fusese introdus pe teren cu numai cateva minute inainte.

Astfel, Finlanda invinge la limită Azerbaidjan, 2-1, şi incă mai speră la un miracol, respectiv la o victorie obţinută miercuri seara pe terenul Portugaliei, locul patru la ultima ediţie a Campionatului Mondial.

sursa : Amos News