Elena Pagu, in varsta de 83 de ani, a castigat aurul in proba de 5km mars in Finlanda

1
2754

Romanca Elena Pagu, in varsta de 83 de ani, a obţinut miercuri medalia de aur la proba de 5 kilometri marş, in cadrul celei de-a 19-a ediţii a Reuniunii de Atletism pentru veterani, care se desfăşoară la Lahti (Finlanda), informează site-ul competiţiei.

Elena Pagu a fost cronometrată cu timpul de 41:27.63.

La probă au mai participat doar trei atlete, iar pe locul secund s-a clasat Mirian Gordon din Statele Unite (42:42.62). Pe poziţia a treia a terminat tot o sportivă din SUA, Athanasia Thomas (44:22.13), in timp ce ultimul loc a fost ocupat de Pirkko Mantere din Finlanda (45:28.58).

in aceeaşi zi, Romania a mai avut două reprezentante la proba de 5 kilometri marş, insă la categoria de varstă 55-60 de ani, iar acestea, Olga Radu şi Ioana Popistaşu, s-au clasat pe locurile 15, respectiv 16.

Reuniunea de Atletism de la Lahti are loc in perioada 28 iulie – 8 august, iar Romania este reprezentată de 18 sportivi (9 bărbaţi şi 9 femei), cu varste cuprinse intre 45 şi 85 de ani, iar aceştia concurează la 25 de probe din competiţie. NewsIn